11 listopada 2010

Mleko roślinne


Pij mleko, będziesz kaleką! Oczywiście chodzi o mleko innych zwierząt, przeznaczone dla ich młodych, a nie dla nas. Fakt, że duża część społeczeństwa jest przekonana, że żyjemy w symbiozie z krowami, świadczy tylko o tym, z jaką łatwością koncerny nabiałowe nami manipulują. Zamiast truć się pasteryzowanymi przetworami mlecznymi, lepiej sięgnąć po zdrowe wyroby roślinne, które łatwo i szybko można przygotować w domu.

Mleko roślinne najłatwiej zrobić z orzechów i nasion. My najczęściej moczymy je na noc, przede wszystkim dlatego, że łatwiej je później zmiksować w blenderze. Drugi powód to toksyczne enzymy, o których już nie raz czytaliśmy. Ponoć nasiona i orzechy zawierają inhibitory enzymów, które chronią je podczas wzrostu. W naturze, kiedy pada, ziarna mają zapewnioną wilgoć, wiec mogą kiełkować. Dlatego ziarna i orzechy, które nie wykiełkowały, należny namoczyć, aby uwolnić je od tych toksycznych enzymów.  Jeśli ktoś wie, coś na ten temat więcej, niech napisze w komentarzach. Z drugiej strony codziennie jemy surowe orzechy, pestki np. jako przekąskę oraz mielone siemię lniane dodane do koktajli i nie wyobrażamy sobie, żeby wcześniej je moczyć.


Technika robienia mleka jest prawie zawsze taka sama. Moczymy 1 szkl. orzechów, pestek, ziaren na noc, następnie płuczemy i miksujemy w blenderze z 4 szkl. wody. Przelewamy wszystko przez gazę do naczynia, wyciskamy i gotowe. To, co zostało na gazie świetnie się sprawdza jako zagęstnik do zup i sosów lub dodatek do wypieków. W przypadku orzechów posiadających skórkę tj. migdałów, można je wcześniej sparzyć gorącą wodą.

Tu możecie zobaczyć jak krok po kroku przygotować mleko z migdałów.

Oczywiście stosunek suchych produktów do wody może być inny, wszystko zależny od tego, jak tłuste chcecie mieć mleko. Z podanego sposobu wychodzi ok. 800 ml mleka.

Mleko kokosowe

1 szkl. wiórek kokosowych (namocz. przez 1-2 godz.) + 4 szkl. wody. Wiórek nie trzeba płukać, można je zmiksować razem z zalaną wodą.

Mleko z orzechów nerkowca

1 szkl. nerkowców (namocz. przez min 2-3 godz.) + 4 szkl. wody

Mleko ryżowe

1 szkl. ryżu (namocz. przez ok. 3 godz.) + 4 szkl. wody

Mleko sezamowe

1 szkl. ziaren sezamu (namocz. przez min 4-6 godz.) + 4 szkl. wody

Mleko słonecznikowe

1 szkl. ziaren słonecznika (namocz. przez min 6-8 godz.) + 4 szkl. wody

Mleko owsiane

1 szkl. ziarna owsa lub płatków owsianych (namocz. przez 8 godz.) + 4 szkl. wody

Mleko migdałowe

1 szkl. migdałów bez skórki (namocz. przez 8-12 godz.) + 4 szkl. wody


Więcej o moczeniu orzechów i nasion możecie przeczytać na tej stronie, niestety po angielsku - Raw food living


Trudno powiedzieć, ile każde mleko może stać w lodówce. My staramy się je wypić tego samego dnia lub następnego, więc na pewno 2 dni postoi.

120 komentarzy:

  1. Wow, świetne, nigdy nie robiłam takiego mleka, może kiedyś spróbuję :)

    OdpowiedzUsuń
  2. jeju, domowe mleko...
    nigdy nie robiłam. ale zapowiada się niesamowicie ciekawe doświadczenie ;]

    OdpowiedzUsuń
  3. Mleczne bogactwo smaków robi wrażenie :)

    OdpowiedzUsuń
  4. robiłam migdałowe i jest pyszne. Nie wiedziałam, że można zrobić kokosowe z wiórków :) Kupujecie ekowiórki czy takie zwykłe?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zwykłe, byle niesiarkowane. Najlepsze dla nas są z Lidla! :)

      Usuń
  5. Wiórki kupujemy przede wszystkim grube. W sklepach najczęściej są drobne, ale te grubsze bez problemu dostajemy. Mleko kokosowe jest najprostsze i najszybsze do zrobienia. Do śniadania nie trzeba go nawet odsączać, wystarczy dodać płatki i suszone owoce :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetny pomysł na robienie takiego mleka w domu - to w sklepach ze zdrową żywnością jest wściekle drogie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Dzięki za ściągę. Do dzisiaj wiedziałem tylko jak robi się sojowe domowe, a to bywa pracochłonne. Czy mleka te mają wyczuwalny smak produktów z których były zrobione? Czy są wodniste? Kiedyś próbowałem migdałowego, ale wyszło wodniste. Zniechęciłem się tylko.

    OdpowiedzUsuń
  8. Mleka roślinne, robione z orzechów sa bardzo pyszne. A miksując je z wodą polecam samemu sprawdzać smak, i wg własnego uznania dolewać wodę.

    O inhibitorach i o moczeniu orzechów pisałam u siebie: http://cudownediety.blogspot.com/2010/09/dlaczego-orzechy-trzeba-moczyc-nasionka.html

    Pozdrawiam. I gdzie można dostać taką śliczną butelkę? ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja w takich butelkach kupuję kefir w delikatesach. Są zwrotne.

      Usuń
    2. A w jakich delikatesach? :) Pozdrawiam!

      Usuń
  9. Michu, każde mleko ma jakiś posmak, ale ryżowe jest w miarę neutralne. Każde mleko ma też inną zawartość tłuszczu. Np. w 100 g sezamu jest 55 g tłuszczu, a w brązowym ryżu 2,5 g. Jak chcesz, żeby było mniej wodniste, dajesz mniej wody ;)

    Ania, dzięki za link. A stare butelki można czasami dostać na Allegro lub na szrotach.

    OdpowiedzUsuń
  10. to nie enzymy ;) to kwas fitynowy (enzymy uwalniane w czasie kiełkowania własnie go rozkładają).
    Rola kwasu fitynowego to ochrona minerałów w nasionku - aby spokojnie mogło czekać na deszcz nie tracąc nic ze swoich zapasów. Duża ilość kwasu fitynowego w diecie może utrudniać przyswajanie minerałów Wapnia, Magnezu, Żelaza
    Ale to zła wiadomość głównie dla row-foodowców ;)
    Dobra jest taka, że się łatwo wypłukuje z nasion oraz taka że to kwas tzw. słaby i przegrywa "na jony" z silnym kwasem solnym soku żołądkowego. Jeśli ktoś ma bardzo nasienno - orzechową dietę powinien badać sobie raz na jakiś czas poziom minerałów we krwi i ew. stosować suplementację...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zła wiadomość? Niby dlaczego? Przy raw food też się moczy nasiona i orzechy przed blendowaniem czy jedzeniem...

      Usuń
    2. Dokładnie, wystarczy orzechy, pestki, kasze i strączkowe uprzednio przez kilka godzin namoczyć. Długie działanie środowiskiem wodnym rozpuszcza fityniany i je neutralizuje.

      Usuń
  11. Slyczno! Z wolna przechodzę metamorfozę z wegetarianina w weganina. śledzę przepisy, możliwości itd. Słaby ze mnie kucharz, więc raduję się każdym takim pomysłem łatwiejszym. A że pieniądz się u mnie nie przewala, to i tanie sposoby robienia czegoś, co jest potwornie drogie w sklepach, bardzo mnie napędzają do zmiany.

    Właśnie zalałem ryż i kasztany jadalne (przywiezione przez znajomą z Hiszpanii). Obaczym jako z tym mlekiem wyjdzie ;) Dzięki za pomysł.

    OdpowiedzUsuń
  12. Dziękujemy Tempeh Service za notkę! Teraz toksyczne enzymy, o których czytaliśmy na różnych stronach dotyczących surowej diety, nie będą nas straszyć. Czytaliśmy trochę o tym kwasie fitynowym i nie wydaje się taki groźny ;)

    OdpowiedzUsuń
  13. czy można miksować nasiona z wodą mineralną?czy zwykła woda musi byc przegotowana?
    Bardzo proszę o odpowiedż,chcę zacząć pić to zdrowe mleko.
    Pozdrawiam...

    OdpowiedzUsuń
  14. Woda mineralna będzie się pienić, lepiej użyć źródlanej lub przegotowanej.

    OdpowiedzUsuń
  15. Takie mleko może postać w lodówce co najmniej dwa dni. Czytałam ,że w dawnych czasach, gdy nie było lodówek , co najwyżej piwnice , mleko migdałowe było przechowywane kilka dni.

    OdpowiedzUsuń
  16. Czy mleko ryżowe spożywa się na surowo? Bo przecież surowe ziarna ryżu nie są jadalne.

    OdpowiedzUsuń
  17. My piliśmy surowe i nic nam nie było. Raz zagotowaliśmy mleko owsiane, to wyszedł nam budyń ;) Zanim się zagotuje mleko, trzeba dobrze je odcedzić.

    OdpowiedzUsuń
  18. A jak z kalorycznoscią?:)

    OdpowiedzUsuń
  19. Trudno ją określić, bo mleko jest odcedzane i nie wiadomo ile z pierwotnego produktu zostaje. Ale na pewno orzechy są tu najbardziej kaloryczne.

    OdpowiedzUsuń
  20. Głupie pytanie :) czy ryż do zrobienia mleka ma być surowy, czy gotowany? Albo np. orkisz (uwielbiam kupne mleko orkiszowe, może domowe też byłoby dobre :))

    OdpowiedzUsuń
  21. Zrobiłam na pierwszy raz owsiane z płatków :) Trochę dosłodziłam syropem z agawy. Wyszło bardzo dobre, chociaż odrobinę jakichś farfocli mi w kawie pływało, chyba muszę się bardziej przyłożyć do odcedzania następnym razem. Ale nie siądziłam, że to takie proste i szybkie. Żegnajcie mleka sojowe po 10 zł za karton ;) Dziękuję za zmobilizowanie mnie do działania :)

    OdpowiedzUsuń
  22. robił ktoś z ziemnych?

    OdpowiedzUsuń
  23. Rewelacyjna stronka :) dzięki której z wegetarianizmu podążam w stronę weganizmu. Dzisiaj mój debiut jeśli chodzi o mleko roślinne - w domu mam akurat płatki owsiane i właśnie zaczynają się moczyć :D

    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  24. Nie wiem, czy ktoś już o tym pisał ale czytałam artykuł, że wszelakie ziarna należy moczyć ALE najlepiej we wrzątku około 2-3 godzin (nie w zimnej, tak jak jest to w zwyczaju)

    OdpowiedzUsuń
  25. Bardzo fajny pomysł :)
    Mam zamuiar z wegetarianizmu przejsc na weganizm wiec napewno przepis na mleko roślinne się przyda :)
    Wczoraj juz zrobilam - na początek z płatków owsianych i powiem szczerze ,że wyszlo znakomite :)
    Samo bez cukru smakuje jak mleko takie naturalne ktore kosztuje z dyche a jak sie doda cukier to smakuje jak jakis napoj sojowy ktory kupowalam w Biedronce czy Realu :P

    OdpowiedzUsuń
  26. Do Anomina pytającego o kaloryczność : tutaj jest info mleku migdałowym (http://www.thefatlossauthority.com/fat_loss_tips/wp-content/uploads/2011/01/almond-milk-nutrition-facts.jpg)
    Co prawda to nie jest nie-domowe, więc mogą być inne proporcje, ale mam nadzieję, że mimo wszystko dość zbliżone :)

    Ja zrobiłam na słodko z cynamonem :) http://surnostables.blogspot.com/2011/06/mleko-orzechowo-owsiane-z-cynamonem.html

    OdpowiedzUsuń
  27. Robiłam mleko migdałowe i nie wyszło zbyt smaczne- spodziewałam się lekko orzechowego posmaku, a czułam się, jakbym piła brudną wodę. Co mogłam zrobić nie tak? Zrobiłam na początek z mniejszych proporcji- pół szklanki obranych migdałów namoczyłam i zmiksowałam z dwoma szklankami wody, po czym odcisnęłam. Nie rozumiem o co chodzi :(

    OdpowiedzUsuń
  28. Do kikimora,

    Czy migdały były pozbawione skórki ? Czy dość długo były namoczone ? I czy sprzęt, którym je mieliłaś, był wystarczająco dobry, by dokładnie zmielić migdały? Więcej pomysłów nie przychodzi mi do głowy.

    OdpowiedzUsuń
  29. Tak, migdały sparzyłam i obrałam. Migdały zostały zmielone bardzo drobno, ale może nie dość? Nie wiem sama :(

    OdpowiedzUsuń
  30. Przy tych 4 szkl. wody, które tu podałam mleko wychodzi dość "rzadkie", mało tłuste. Ja zazwyczaj robię z nerkowców, z migdałów prawie w ogóle nie robię, bo nie chcę mi się obierać skórki. Przepisy oparłam na własnym doświadczeniu i książce "Kuchnia wegetariańska" Sundqvist Inga-Britta. Wychodzi na to, że będę je musiała jednak bardziej sprecyzować. Podejrzewam, że przy migdałowym mleku najlepszy będzie stosunek 2 szkl. migdałów + 4 szkl. wody.

    OdpowiedzUsuń
  31. chyba zrobię w takim razie drugie podejście z takich proporcji, zobaczę co z tego będzie

    OdpowiedzUsuń
  32. Na razie z powodu braku migdałów zrobiłam mleko owsiane. Bez dosłodzenia i posolenia niestety nie smakowało mi. Nawet po dodaniu odrobiny smaczku wciąż nie jest tak dobre, jak takie kupne, ale może to już kwestia tego, że popełniam jakiś błąd przy przesączaniu- do mleka wcisnęłam również ten charakterystyczny śluz wypływający z płatków owsianych. Chyba nie powinno go tam być, bo mam wrażenie, że w mleku pływają takie oślizgłe fragmenty... Kupne było naprawdę klarowne.
    Może opisz jak dokładnie przesączasz mleko przez tę gazę? Może tu tkwi problem?

    OdpowiedzUsuń
  33. Zrobiłam orzechowo-migdałowe (orzech laskowy)->po prostu wyborne:)

    OdpowiedzUsuń
  34. Przepraszam, że będę o to pytać, ale jestem ciemna w robieniu takich smakołyków..
    Jeżeli dobrze zrozumiałam sposób przygotowania (poprawcie mnie jeśli się mylę w którymś przypadku):
    1. namaczam np nerkowce w mleku, np w miseczce, tak by mleko zakrywało orzechy - inne najlepiej przez noc, bo długo trwa namaczanie, tutaj jedynie 2-3h, Ale ma stać w temp pokojowej? w lodówce?
    2. po określonej ilości h odcedzamy - mleko wylewamy (jest już nam niepotrzebne, więc idzie do zlewu), a orzechy płuczemy np na sitku pod bieżącą wodą.
    3. wkładamy do malaksera/blendera i miksujemy z 4 szkl. wody (źródlanej/przegotowanej).
    4. przecedzamy przez gazę (jaka gaza najlepsza? Może być ta wyjałowiona z apteki? :P nie znam się, dlatego pytam, wiem że głupie pytanie)
    5. Po odcedzeniu przez gazę w misce/naczyniu mamy "mleko nerkowcowe", a na gazie zmiksowaną papkę nerkowców (jak u was na zdjęciu obok butelki z mlekiem), które można użyć np do jakiegoś ciacha.

    Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  35. Wszystko co moczę, zostawiam na noc w kuchni na szafce. Szczerze mówiąc, nie wiem skąd mam w domu zapas gazy, ale myślę, że jest ona standardowa, bo w domu rodzinnym też taką miałam. Mam ją złożoną, tzn. przecedzam przez kilka warstw. Ważne jest tylko, żeby drobinki się nie przedostały, gdy się gazę ściśnie, "wyciskając" mleko. Wszystko tak, jak opisałaś :)

    OdpowiedzUsuń
  36. Do anonimowy:
    nerkowce (inne orzechy) moczymy w WODZIE.

    Mi napój z nerkowców smakuje bardzo, jednak mam pytanie odnośnie odcedzania. Nie wiem czy powinnam krócej miksować orzechy z wodą, bo mi po krótkiej chwili po nerkowcach nie zostaje ślady - nie ma co odcedzać...

    OdpowiedzUsuń
  37. Jak nie ma co odcedzać, to trzeba chyba gęściejszą gazę.

    OdpowiedzUsuń
  38. jestem pod wrażeniem, muszę zrobić, przygotowuje sie do odrzucenia mleka, jednak kawa bez niego kiepska:) jutro zaczne próbowac kawy z mlekiem roslinnym, dziekuję za ten cenny wpis:)

    OdpowiedzUsuń
  39. mam pytanie? ile mniej więcej czasu trzeba miksować wiórki kokosowe? dziś miksowałam je około 5min i nie jestem całkowicie zadowolona z efektu, zastanawiam się czy nie jest to spowodowane zbyt krótkim miksowaniem. z góry dziękuję za odpowiedź :)

    OdpowiedzUsuń
  40. Może to być też kwestia sprzętu. Spróbuj z 3 szkl. wody.

    OdpowiedzUsuń
  41. w poszukiwaniu przepisów z zastosowaniem tahini trafilam na waszego bloga-jest wspanialy!jestem wegetarianką, ale na pewno wiele przepisow wykorzystam . poza tym robicie (robisz?)piekne zdjecia!
    nie przypuszczałam, ze mleko roslinne jest tak łatwo zrobic!

    OdpowiedzUsuń
  42. jestem zszokowana :) zrobiłam mleko z płatków owsianych i własnym oczom nie wierze, tyle bogactwa w srodku!:)

    OdpowiedzUsuń
  43. Wow!!! Jestem zacofana i nigdy o tym nie słyszałam, ale w piątek zrobię mleko z wiórek kokosowych. Czy takie mleko ma też dużo właściwości odżywczych?
    Bardzo fajny blog, przydatny :)

    OdpowiedzUsuń
  44. Cześć, robiłam ostatnio mleko sojowe po raz pierwszy z innego przepisu i wyszło niespecjalne w porównaniu do ilości włożonej pracy. Szkoda że nie trafiłam na twojego bloga wcześniej;) Za jakiś czas wypróbuję jeden z twoich przepisów, pewnie kokosowe albo owsiane. Dodałam linka do twojego posta na swoim blogu. Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  45. Zrobiłam za Twoim przepisem mleko kokosowe. Pierwszy raz. Wyszło pyszne i wyjątkowe. To wielka zachęta. Dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
  46. Mnie niestety nie wyszło kokosowe. Wyszła mi taka woda z wiórek... :( Nie wiem, jest jakaś tajemnica tych wiórek? Kupiłam takie zwykłe w Lidlu. Zalałam wrzątkiem i nawet podgotowałam, ale jakoś nie dały rady ...
    Kasia

    OdpowiedzUsuń
  47. Mam kilka pytań, bo chyba w końcu nie zostało wyjaśnione powyżej:
    - czy zalewamy zimną, czy wrzącą wodą?
    - wodę rozumiem, że wylewamy (oprócz kokosa)? Z płatków owsianych też?
    - czy nasiona tzn. grykę, owies, ryż gotujemy, czy surowe? bo mi z gotowanych wychodzi kleik...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szczegółowo proces robienia mleka został opisany na przykładzie mleka z migdałów tutaj --> http://weganie.blogspot.com/2011/09/domowe-mleko-migdaowe.html

      Mleko robi się z surowego owsa czy ryżu. Jak potem je zagotujesz wychodzi kleik. Nie wszyscy takie surowe dobrze trawią. Ja zazwyczaj robię z orzechów.

      Usuń
    2. Cytata z wypowiedzi: "Pij mleko, będziesz kaleką! Oczywiście chodzi o mleko innych zwierząt, przeznaczone dla ich młodych, a nie dla nas. Fakt, że duża część społeczeństwa jest przekonana, że żyjemy w symbiozie z krowami, świadczy tylko o tym, z jaką łatwością koncerny nabiałowe nami manipulują. Zamiast truć się pasteryzowanymi przetworami mlecznymi, lepiej sięgnąć po zdrowe wyroby roślinne, które łatwo i szybko można przygotować w domu." A kto powiedział, że z kolei koncerny zbijające kasę na wszelkich napojach robionych nie z mleka nie manipulują nami, strasząc mlekiem krowim, a zachwalając swe produkty? Nie dajmy się manipulować także w drugą stronę. Komu służy mleko krowie, kozie, czy kobyle, niech je sobie pije na zdrowie. Komu odpowiada wyciąg z takich, czy innych roślin, niech też delektuje się ku swemu zadowoleniu. Natomiast wszelkie ideologie odłóżmy na bok.

      Usuń
    3. Weganizm to w prawie 100% ideologia etyki, więc nie można jej oddzielić.

      Usuń
    4. Weganizm to nie ideologia a normalność, "Etyka" (empatia) przy okazji, a z czasem względy ekonomiczne, praktyczne i rozwój technologii zdezaktualizuje problem, AI nie będzie biegał z nożem za cuchnącą krową. .

      Usuń
  48. DZIĘKUJĘ ZA PRZEPIS NA MLECZKO :):):) Zrobiłam mleko z całych ziaren owsa, moczonych powyzej 12 godzin - wyszło super, tylko pozwoliłam sobie przecedzic go przez sitko a nie gazę więc było takie gęste i z wyczywalnymi drobinkami zboza. W smaku świetne!
    Z kolei próba zrobienia mleka z płatków jaglanych nie była zbyt udana - wyszło zbyt wodniste, ale pewnie jeszcze spróbuję go zrobic z mniejszą iloscią wody niz 1:4

    OdpowiedzUsuń
  49. zrobiłam mleko kokosowe i dodałam do niego nieco oleju kokosowego dla zwiększenia tłustości. Od 12 godzin próbuję zrobić z tego lody kokosowe i kurcze nie chce mi zamarzać. Jak jutro rano nic z tego nie wyjdzie to chyba odkryłam świetny środek na niezamarzanie wody :>

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdradze wam pewien uniwersalny sekret dotyczacy miksowania orzechow i nasion. Nie miksujemy produktu od razu w calej objetosci wody, tylko w czesci, np. w blenderze zalewamy orzechy woda tak zeby poziom wody byl nieco powyzej. Wtedy miksujemy na gesta papke a pozniej wlewamy reszte wody. W ten sposob ostrza blendera maja lepszy dostep do miksowanego surowca, ktory nie wiruje w calej objetosci - ostrza maja przeciez ograniczony zasieg. Uzyskana smietane z kolei latwiej jest rozpuscic w wodzie w celu uzyskania konsystencji mleka, wystarczy tylko wymieszac.

      Usuń
    2. Zgadza się, wyjadałam migdały które się moczyły i musiałam użyć wody na oko, bo nie wiedziałam ile "zniknęło". Zmiksowałam najpierw z odrobiną wody, później dodałam więcej, zaowocowało to mlekiem ze śmietanką :)

      Usuń
  50. Zrobiłam mleko migdałowe,nawet miało śmietankę ;-), ciekawy smak, trzeba się przyzwyczaić, dodaję do przestudzonej kawy zamiast zwykłego mleka i jest ok. Mam pytanie odnośnie tego roślinnego mleka, można go używać jak krowiego mleka w kuchni??tzn, zrobić na nim naleśniki czy upiec ciasto, czy każde mleko roślinne się nada czy tylko niektóre? Widziałam, że autorka zrobiła na nim budyń i krem, mniam, a choć nie jestem wegetarianką, chciałabym wykluczyć krowie mleko z diety i ogólnie zmienić nawyki żywieniowe na "roślinne".

    PS Bardzo fajne przepisy, nabrałam szalonej ochoty na gotowanie, pieczenie, pichcenie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mleko roślinne jak najbardziej nadaje się do pieczenia. Na tym blogu są placki, ciasta, babki i wiele innych potraw, gdzie użyłam mleka roślinnego.

      Usuń
  51. Czy mleko ze słonecznika powinno wyjść, cóż- żółte? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To chyba zależy jak świeże są ziarna. Wszystko żółknie im dłużej stoi. Już raz się dałam nabrać na żółte nerkowce, teraz zwracam uwagę na kolor.

      Usuń
  52. Ja regularnie robię owsiane mleko a to co po odcedzeniu zostanie dodaje do bułek. Z tym, że robię z płatków więc trudno byłoby je potem płukać więc nie płuczę. Wychodzi smaczne. Dodaje tez odrobinę soli i cukru z wanilią.

    OdpowiedzUsuń
  53. >>Mleko ryżowe

    1 szkl. ryżu (namocz. przez ok. 3 godz.) + 4 szkl. wody<<

    Czy ten ryż ma być surowy czy ugotowany?

    OdpowiedzUsuń
  54. do poprzedniego pytania o mleko ryżowe:jaki to ma być ryż, brązowy biały czy może jaśminowy?

    OdpowiedzUsuń
  55. Dzisiaj zrobiłam pierwszy raz mleko sojowe sama - nie sądziłam, że jest to tak proste. Przygotowanie to jakieś 30 min, mleko doprowadzałam dla bezpieczeństwa 4 czy nawet 5 razy zamiast 3 do podnoszenia się piany i wyszło doskonałe, dokładnie jak sklepowe :). Z filiżanki soi (nie cała złotówka) wyszło mi pełne 1,5l mleka :).

    OdpowiedzUsuń
  56. pychota , pyszności. Moje ulubione ;]

    OdpowiedzUsuń
  57. czy są tu dostępne jakieś przepisy w których można wykorzystać pozostałości po mlekach roślinnych np.słonecznik, kokos, płatki owsiane, migdały. bo szkoda mi to wyrzucać coś można by z tego zrobić tylko CO??? bardzo proszę o odpowiedz:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Pozostałości" dawałam do ciast. Można dodać do kotletów, zapiekanek, tart. Niektórzy robią serki do kanapek, np. z orzechów.

      Usuń
  58. dziękuję bardzo za odpowiedz:)
    pozdrawiam,

    OdpowiedzUsuń
  59. skad moge wyczarowac taka buteleczke?:)

    OdpowiedzUsuń
  60. mam takie samo pytanko: o buteleczkę, a mianowicie: co mam na tym allegro wpisać w wyszukiwarkę?

    OdpowiedzUsuń
  61. czy ryż i płatki trzeba miksowac??

    OdpowiedzUsuń
  62. przepis na szybkie mleko migdałowe bez moczenia: płatki migdałowe zmielić z wodą i pokrojoną figą, lekko dosolić, uzupełnić wodą do pożądanej objętości, odsączyć na ręczniku papierowym przez kubek do odsączania kawy :) Robię tak codziennie na świeżo do owsianki, zajmuje dosłownie chwilkę :)

    OdpowiedzUsuń
  63. Dzięki za przepis, jutro spróbuję :)

    OdpowiedzUsuń
  64. hej :)

    czy ma ktoś może jakiś przepis, w którym można wykorzystać "pozostałości" po robieniu mleka z orzechów laskowych? :)

    OdpowiedzUsuń
  65. Ja robię mleko sojowe z którego można z ławtością zrobić tofu

    OdpowiedzUsuń
  66. Muszę spróbować z surowego ryżu, bo kiedyś próbowałam z ugotowanego (taki miałam przepis) i wyszedł taki budyń o smaku rozwodnionego ryżu :(
    Z nerkowców przy dobrym blenderze nie trzeba odcedzać. Wystarczy trochę więcej wody dodać i mamy gęste mleczko do np. kakao :)Szkoda mi to odcedzać, więc ze słonecznika też kremowe robię i z sezamu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gdyby jednak komuś nie chciało się dziergać tego mleka w domu, to nie trzeba wydawać 10 zeta za litr w sklepie, w biedronce jest mleko sojowe naturalne,czekoladowe i waniliowe po 3,99.Naprawdę niezłe.pozdr. alimcbean
      podpisałam się: Ali:)

      Usuń
    2. Mleko? 6% soi, czyli 60ml na litr to soja, a reszta? woda z kranu, 15 kostek cukru i dodatki chemiczne.

      Usuń
    3. biedronkowe jest ochydne :P kiedys pilam takie pszeniczne smakowite ;) gdzies w sklepie kupilam ze zdrową żywnoscią ;D

      Usuń
    4. 6% soi - fakt,że mało, ale ile wody jest w mleku krowim prawdziwym - chyba też sporo.

      Usuń
  67. Krystyna Gerc7 maja 2013 21:44

    Czy można zrobić mleko roślinne z siemienia lnianego? Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. można, właśnie wczoraj robiłam.Wychodzi bardzo kremowe, można dodać daktyle i szczyptę soli lub zmieszać z innymi orzechami :-)

      Usuń
    2. można, właśnie wczoraj robiłam.Wychodzi bardzo kremowe, można dodać daktyle i szczyptę soli lub zmieszać z innymi orzechami :-)

      Usuń
  68. świetny post! Moje płatki owsiane już się moczą i czekają rana:)
    niedawno dowiedziałam się o mojej nietolerancji mleka krowiego i jego produktów. Dziękuję za przepisy będę próbować bo ceny w sklepach są oszałamiające... jeszcze raz dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
  69. zrobilam mleko ryżowe ;D ciekawy smak ;) zastanawiam sie ile mialo kcal ? 1/4 szkl ryżu, no ale jak przecedzilam to ryż został na gazie.

    OdpowiedzUsuń
  70. Po przeczytaniu bloga rzuciłam się do kuchni w poszukiwaniu jakichkolwiek ziarenek i jedyne co znalazłam to był.....mak i zrobiłam mleko makowe (mam nadzieję że mnie nie zamkną)wyszło pyszne i wcale nie usypia jak mówią niektórzy, trzeba tylko mak sparzyć 2 lub 3 razy wrzątkiem i mielić bez wody, ja rozcieńczyłam 1/3. Majka

    OdpowiedzUsuń
  71. Namoczyłam owies w wodzie .Czytam potem przecedzić i zmiksować.Zmiksować z tą wodą w której się moczył?

    OdpowiedzUsuń
  72. Nie polecam robić mleka z nerkowców. Piszesz o mleku jako bardzo szkodliwej substancji - bardzo słusznie, obok mleka orzechy ziemne, nerkowce, pistacje są największymi alergenami na ziemi powodujące bardzo poważne problemy żołądkowe. My Polacy powinniśmy jeść przede wszystkim orzechy rosnące w naszych okolicach, egzotyczne szkodza wielu ludziom

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. można być uczulonym również na polskie orzechy np. laskowe, więc zawsze trzeba najpierw sprawdzić swoje reakcje uczuleniowe

      Usuń
  73. Tym co szkodzą to szkodzą. Może pisz posty bardziej klarowniej. :) Najpierw trzeba indywidualnie sprawdzić, jak się zrobić mleko z egzotycznego orzecha i nie ma się alergii na niego to można pić śmiało. Nie można wrzucać wszystkiego do jednego wora. Jednak dzięki za uświadomienie. Ja alergii nie mam także mogę pić. Dzisiaj gdzieś trafiłem na mleka roślinne robione samemu na forum i postanowiłem że zgłębię temat i się z nim zapoznam więc wpisałem w wujka google "jak zrobić mleko roślinne" i znalazło mi ten blog. Świetne miejsce i dzięki za Twoja prace, kawał dobrej roboty. Od jakiegoś czasu nie jem mięsa ze względów zdrowotnych. No i stałem się wegetarianinem. Zboża, warzywa, owoce, strączkowe, przetwory mleczne (kefir na grzybku tybetańskim) oleje tłoczone na zimno, orzechy to jest to. Teraz zaczynam zdawać sobie sprawę także z cierpienia jakie jest zadawane zwierzętom. Siedzę czytam, czytam i jeszcze raz czytam dowiaduję się i uświadamiam sobie coraz to nowsze rzeczy. Zdrowa żywność wciąga pozytywnie i bardzo dobrze bo to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  74. Glonik i Glenik - my, Polacy, też jesteśmy alergikami. Mamy uczulenie nie tylko na mleko ale często np. na gluten zawarty w zbożach, tak popularnych w naszym pięknym kraju, na orzechy włoskie, laskowe, od których puchniemy i dusimy się, na ryby słodkowodne, na które reagujemy wstrząsowo, nie wspominając o owocach, jak truskawki, maliny, poziomki, po których rozdrapujemy skórę do krwi. Ryż, który zapewne i Ty chętnie jesz, raczej w Polsce hodowany nie jest..

    OdpowiedzUsuń
  75. weganie ,wegetarianie i inne dziwactwa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To ty, Anonimowy Trolu jesteś dziwak, żywisz się padliną i zwierzęcymi wydzielinami..

      Usuń
  76. A można zrobić mleko z kilku rodzajów orzechów wymieszanych razem?

    OdpowiedzUsuń
  77. Zrobiłam mleko ryżowe, dokładnie wg przepisu, jest jeden szkopuł. Mleko się rozwarstwia. To normalne? do tej pory robiłam sojowe i jaglane i nie było tego problemu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na blogu http://pinkcake.blox.pl/ autorka napisała "Mleko stojąc rozwarstwia się. Żeby tego nie robiło, trzeba by użyć emulgatorów, jednak polecam po prostu zamieszanie łyżeczką." Nie wiem nic na temat emulgatorów...ale skoro pomaga wstrząśniecie, to...przed użyciem :)

      Usuń
  78. Już dwukrotnie próbowałam zrobić mleko sezamowe i wychodzi strasznie gorzkie, a nie chcę go dosładzać za mocno. Co robię nie tak? PS: mleko kokosowe - pyszne!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj, już widzę... Czytanie ze zrozumieniem się kłania, pozdrawiam!

      Usuń
  79. Czy można dostać wiórki kokosowe niesiarkowane? No, chyba że to moczenie wypłukuje wszystko, co złe?... ;)

    OdpowiedzUsuń
  80. Świetny blog. Cieszę się, że tu trafiłam:) Jakim blenderem można wyczarować takie smakowitości?

    OdpowiedzUsuń
  81. mleczko owsiano - kokosowe zrobione. Wyszło super - dziękuję - będę polecać :)

    OdpowiedzUsuń
  82. Cytując: "Pij mleko, będziesz kaleką! Oczywiście chodzi o mleko innych zwierząt, przeznaczone dla ich młodych, a nie dla nas."
    Drodzy Weganie/Wegetarianie i inni. Od razu mówię, że nie zamierzam Was mieszać z błotem, czy przekonywać, że jedzenie mięsa człowiek ma w genach (co jest prawdą). Jednak mała wskazówka co do niektórych: przestańcie się wywyższać nad innymi. To, że prowadzicie inny styl życia nie znaczy, że możecie myśleć, że jesteście lepsi. Każdy, kogo znam i jest wegetarianinem, uwielbia głosić wykłady "dlaczego to powinniśmy tak kochać zwierzęta, nie brać od nich mleka" bla, bla, bla... To, że jestem mięsożercą sprawia, że mam paplać, jak bogata w białko jest pierś z kurczaka? :D
    Reasumując - są ludzie i... nie, są tylko ludzie. Nie ma podziału, więc przestańcie zachowywać się jak odrębna rasa. Dziękuję :) [tak, liczę na "hejty"]

    A swoją drogą przepis bardzo pomysłowy, wykorzystam go, jak tylko dobiorę się do płatków owsianych, które uwielbiam :)

    Pozdrawiam,
    "Mięsożerca bez serca" :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się w 100%! Niech każdy pije co chce, przestańcie pisać bzdury typu "Pij mleko, będziesz kaleką". Ludzie piją mleko OD WIEKÓW i ludzkość nie wyginęła ani nie stała się przez to ułomna. Nie chcecie? Nie pijcie ale też nie napiętnujcie tego co lubią inni. Często słyszę od wegan: "podaj zwierzę, które pije mleko innego gatunku". Odpowiedź jest prosta: "podaj zwierzę, które potrafi hodować bydło"... Ludzie nie mogli pozwolić sobie na taką wybredność i dlatego przystosowali się do jedzenia mięsa(uwielbiam je!) i picia mleka po to żeby przetrwać. Nie mieli obecnego komfortu rozmanierowanych ludzi z dużych miast... Też mógłbym mieszać z błotem to co Wy uważacie za "pyszne, zdrowe i jedyne słuszne" ale to nie mój poziom, więc Was proszę jedzcie i pijcie co tylko chcecie ale szanujcie to że nie każdy jest taki jak Wy.

      Usuń
    2. Przeszłam na weganizm ale Cie popieram !!!

      Usuń
  83. Witam! nazywam się Wiktoria ma 13 lat i jestem uczulona na nabiał i wiele innych rzeczy a w tym mleko rodzice znaleźli specjalnie dla mnie urządzenie ChufaMix ,które pomaga szybko i prosto przygotować napój z orzechów i płatków tutaj macie państwo link do strony http://www.chufamix.pl/ mi to pomogło jest to wspaniałe bo mój młodszy brat który ma 5 lat sam też robi sobie napoje
    Pozdrawiam!
    :)

    OdpowiedzUsuń
  84. Hej, dzięki za super zestawienie! Mam pytanie, czy jest szansa, żeby mleko kokosowe było zdatne do spożycia dłużej niż kilka godzin? teraz niestety najczęściej mi się warzy po nocy spędzonej w lodówce. Czy winą może być to, że zanim zblenduję namoczone przez noc wiórki, to je podgrzewam? Będę ogromnie wdzięczna za pomoc bo ubóstwiam mleko kokosowe własnej roboty, ale chciałabym aby mogło ono przestać w lodówce chociaż te 2 doby :(

    OdpowiedzUsuń
  85. Witam, wsrod wegan i wegetarian zainteresowanych kwestiami etycznymi podstawowe produkty sa produktami rodzinnymi, rolnicy modne quinoa czy egzotyczne orzechy sprzedaja za grosze posrednikom, a swoje dzieci karmia tanszymi i popularniejszymi zamiennikami, tylko miska ryzu nie dostarczy juz skladnikow odzywczych, niech uboga, gorska ziemia Boliwi nie karmi naszych brzuchow, no i transport...wybierajcie winogrona hiszpanskie i wloskie, odpusccie wiosna te z Chile, czy Indii, pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  86. Bardzo dziękuję za podanie proporcji, zawsze mam z tym problem, bo albo wychodzi zbyt wodniste, albo za gęste. Robię mleko z różnych orzechów w wyciskarce do soków, pisałam o tym na swoim blogu. Są tam również filmiki, jak to wygląda w praktyce. Zapraszam: http://wycisnij.pl/wyciskamy-mleko-roslinne/

    OdpowiedzUsuń
  87. Ja najbardziej lubię mleko kokosowe prosto z kokosa albo takie http://www.tobio.pl/mleko-kokosowe-bio-w-kartoniku-330ml.html
    Pozostałe mimo, że z różnych składników miały wg mnie taki sam smak, a jak sama robiłam były zbyt wodniste. No, ale pewnie kwestia wprawy :)

    OdpowiedzUsuń
  88. Witam, zrobiłam mleko z płatków migdałowych które jak wiadomo nie maja skorki. Ale nie odsaczylam wody tylko dolałam kolejne dwie szklanki. W przypadku wiórek kokosowych płukanie ich po namoczeniu nie jest konieczne. Czy płatki migdałowe po namoczeniu trzeba odcedzić od tej wody ?

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...